مزایای مانیتور در خودرو
مزایای مانیتور در خودرو

مزایای مانیتور در خودرو

چکیده


در این مقاله به طور خلاصه در خصوص مزایای مانیتور در خودرو و نقش مفیدی که در ارتقای کیفیت رانندگی و افزایش آسایش و راحتی ساکنین فراهم می‌آورد صحبت می‌شود.

مقدمه:


مانیتور خودرو در این سال‌ها از نقش ابتدایی خود که صرفا سرگرمی و مشغول کردن افراد عقب ماشین بود فراتر رفته است و امروزه خود بدل به نوعی گوشی هوشمند گشته است که می‌تواند طیف بسیار متنوعی از وظایف را انجام دهد و کیفیت رانندگی را بهبود ببخشد.


متن:

مانیتور خودرو در ابتدا کارکردش صرفا به سرگرم‌ساختن ساکنین عقب ماشین محدود شده بود. ولی با پیشرفت تکنولوژی، مانیتور خودروها نیز متعاقبا ارتقا کیفیت پیدا کردند و وظایف متعدد و مختلفی را پیدا کردند.
مانیتورهای ابتدایی از سیستم عامل ویندوز CE 6.0 بهره می‌بردند. این دست مانیتورها با وجود ظاهر مناسب و کارایی آسان، به دلیل محدودیت‌های سخت افزاری و حجم کم حافظه داخلی، نیاز به کارت حافظه‌ای مجزا داشتند و امکان نصب و استفاده از برنامه‌های دیگر بر روی آنها ممکن نبود.
با عرضه سیستم عامل اندروید شرکت گوگل، شرکت‌های تولید خودرو نیز آرام آرام رو به استفاده از این سیستم عامل در خودروها آوردند و در کنارش قدرت‌ سخت افزاری سیستم کلی مانیتورها را نیز ارتقا دادند.
مانیتورهای اندرویدی دیگر نیازی به کارت حافظه نداشتند و ضمن برخورداری از حافظه داخلی مناسب، از امکان نصب برنامه‌های مختلف و شخصی‌سازی نیز بهره می‌بردند.
مانیتورهای خودرو، از کمیت و کیفیت مختلفی برخوردارند. بسته به قدرت سخت‌افزاری، طیف توانایی‌ها، قیمت و نیاز افراد متغیر هستند.


انواع و ویژگی‌ها:


مانیتور خودرو انواع مختلفی را شامل می‌شود. ساده‌ترین آنها، مانیتور هایی هستند که بر پشت تکیه‌گاه صندلی‌های جلو نصب می‌شوند و مخصوص افراد عقب خودرو هستند.
نوع دوم، در بخش داشبورد و در دسترس راننده قرار دارند.
علاوه بر این، در سال‌ها اخیر نمونه‌های بسیاری از استفاده از دوربین در ماشین در راستای افزایش کیفیت و دقت رانندگی و ارتقای محیط دیده راننده مورد استفاده قرار گرفته است. این دوربین‌ها همگی به مانیتور خودرو متصل هستند و راننده می‌تواند از مانیتور قرار داده شده در داشبورد، تصویر انتقال داده شده را تماشا بکند.
در ایران نیز در خودرو دنا پلاس، از دوربین عقب استفاده شده که در هنگام حرکت به عقب که دید راننده پایین است، فعال می‌شود. تصویر خروجی نیز به مانیتور داشبورد منتقل می‌شود و راننده می‌تواند با دقت و کیفیت بالاتری عمل کند.
مانیتور خودرو جدا از توانایی‌های شخصی و مهمش، عملا تمامی کارهایی که دستگاه‌های ضبط قدیمی امکان انجام آنها را داشتند می‌تواند انجام دهد.


مزایا:

  • پخش DVD
  • پخش موسیقی و فایل‌های ویدئویی
  • امکان اتصال به اینترنت
  • استفاده از نقشه و استفاده از آن به عنوان GPS و مسیریاب
  • امکان استفاده از کارت‌های حافظه
  • حافظه داخلی بالا برای انتقال فایل‌ها
  • درصورت استفاده از دوربین در ماشین، تصویر خروجی را نمایش می‌دهد
  • بلوتوث
  • برخورداری از درگاه کابل AUX
  • امکان نصب برنامه‌های مختلف