خودروی چه کسانی شب عید توقیف می‌شود؟

این روزها شهروندان با ارسال پیامکی از سوی پلیس راهور مواجه می‌شوند که از احتمال توقیف خودروی‌شان در آستانه سال نو خبر می‌دهد. اما ماجرا چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز

ماجرای ارسال پیامک توقیف خودرو از سوی پلیس راهور چیست؟

در این پیامک آمده است: «با احترام،مالک وسیله نقلیه شماره  … مبلغ جریمه رانندگی شما ازحد نصاب ۱۰میلیون ریال گذشته است. لذا از این تاریخ به مدت یک ماه فرصت دارید مبلغ جریمه را پرداخت نمایید تا برابر ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، وسیله نقلیه شما مشمول توقیف نگردد. پلیس راهور ناجا».
این پیامک در حالی برای مالکان خودرو ارسال می شود که معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی در آبان امسال گفته بود: «به منظور رفاه هر چه بیشتر حال مردم، هیچ خودرویی تا سقف سه میلیون تومان جریمه توقیف نخواهد شد اما از این مبلغ به بالا و در صورت مشاهده پلیس، خودرو اعمال قانون می‌شود.»

ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی چیست؟

در ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است: «هرگاه ظرف مهلت چهار ماه از تاریخ ابلاغ قبض جریمه، متخلف جریمه مربوط را پرداخت ننماید از سوی راهنمایی و رانندگی، اخطاریه کتبی با مهلت یک‌ ماهه مبنی بر پرداخت جریمه به وی ابلاغ می گردد. در صورت پایان مهلت و عدم پرداخت، ضمن ضبط گواهی نامه، پلاک وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهنمایی و رانندگی توقیف خواهد شد.» در تبصره این ماده آمده است: «در صورتی‌ که مبلغ جریمه خودرویی به ۱۰میلیون ریال برسد، راهنمایی و رانندگی موظف است مراتب را به مالک خودرو اعلام کند و چنان چه ظرف مهلت یک‌ ماه از تاریخ ابلاغ، مالک خودرو نسبت به پرداخت جریمه یا اعتراض به واحد مندرج در ماده (۵) این قانون اقدام ننماید، راهنمایی و رانندگی مکلف به توقیف خودرو تا پرداخت جریمه می‌ باشد.»

سقف جریمه برای توقیف خودرو چقدر است؟

طبق قانون مصوب سال ۱۳۸۹ اگر خودرویی بیش از یک میلیون تومان جریمه داشته باشد، راهنمایی و رانندگی موظف به ابلاغ آن به مالک خودروست اما طبق دستورالعملی که به خاطر کرونا صادر شده خودروها تا سقف سه میلیون تومان به خاطر پرداخت نکردن جریمه توقیف نخواهند شد.
همچنین در خصوص این که چرا با وجود این دستور العمل، پیامک ارسال می‌شود هم گفت: همان طور که گفتیم قانون، راهنمایی و رانندگی را موظف به این کار کرده و باید مجلس قانون سقف جریمه را اصلاح کند که هنوز صورت نگرفته است؛ اما این پیامک می تواند یادآوری خوبی برای مالکان خودروها باشد.
منبع : تجارت نیوز